2008 FOCF Super D Series
Open Men
Name Team Category Starting Time Finish Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
Nathan Riddle Fluid Ride Open Men     0:14:23     0:14:43   14:23 120 0:20:25 120 240 1
Matt Jagger GL6 Racing Open Men     0:15:16     0:15:26   15:16 112 0:21:18 118 230 2
Simon Lawton Fluid Ride Open Men     0:15:25     0:15:14   15:14 114 0:22:54 112 226 3
James Graham GL6 Racing Open Men     0:15:19     0:15:44   15:19 110 0:23:06 108 218 4
Bernie Miller GL6 Racing Open Men     0:15:09     0:15:20   15:09 116 0:23:56 102 218 5
Darrin Seeds   Open Men     0:19:07     0:17:46   17:46 92 0:23:32 106 198 6
Chris Bentley Sega/Michelin/FSA/BD Bikes Open Men     0:16:05     0:16:09   16:05 98 0:29:19 96 194 7
Ian Dore   Open Men     0:20:06     0:19:06     86 0:25:46 98 184 8
Aaron Wilson Centercycles/BD Bikes Open Men     0:14:26     0:14:47   14:26 118     118 9
Lars Sternberg Fluidride Open Men                   0:21:52 116 116 10
Ethan Mutoli Mutoli Racing Open Men                   0:22:09 114 114 11
Matt Wittler Sierra Express Open Men                   0:23:05 110 110 12
John Pitton Fanatik Open Men     0:15:22     0:15:48   15:22 108     108 13
Rick Hansen NRC Pedalmasher Open Men     0:15:56     0:15:28   15:28 106     106 14
Jarred Swalwell Yeti Cycles Open Men     0:15:42     0:15:45   15:42 104     104 15
Rick Hansen NRC Pedal Masher Open Men                   0:23:48 104 104 15
Bart McDaniel Centercycles Open Men     0:16:24     0:15:58   15:58 102     102 17
Mitch McDougall   Open Men     0:16:14     0:16:04   16:04 100     100 18
Derek Archibald GL6 Racing Open Men                   0:24:08 100 100 18
Ben Storrar Cannondale MTB Team Open Men     0:17:00     0:16:43   16:43 96     96 20
Omar Deleon The Drop Zone Open Men     0:17:12     0:17:24   17:12 94     94 21
Nathan Marsh Project 529 Open Men     0:17:53     0:17:47   17:47 90     90 22
Josh King   Open Men     0:18:32     0:18:52     88     88 23
Jim Gouin   Open Men     0:20:05     0:19:46     84     84 24
Jack Long   Open Men     0:20:38     0:19:56     82     82 25
Luke Breehwald Rad Racing NW Open Men                   DNF 1 1 26
16:37
Open Women
Name Team Category Starting Time Finish Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
Joy Mutoli Speedy Beaver Racing Open Women     0:20:23     0:19:51     116 0:26:31 118 234 1
Denise Taylor NRC Pedalmasher Open Women     0:19:35     0:19:36     118 0:27:09 116 234 2
Stephanie Tuck   Open Women     0:20:51     0:20:14   16:40 112 0:26:25 120 232 3
Cassandra Stamm   Open Women     0:19:31     0:19:09     100 0:27:09 114 214 4
Heidi Grantham FOCF Open Women     0:20:01     0:19:28     120 0:51:18   120 5
Megan Kogut   Open Women     0:20:21     0:19:51   16:38 116     116 6
Summer Northern ODS Open Women               17:26   0:28:48 112 112 7
Natty Gentry GL6 Racing Open Women     0:21:45     0:21:03   17:01 110     110 8
April Graham   Open Women     0:27:09     DNS   17:22 108     108 9
17:35
Expert Men 19-35
Name Team Category Starting Time Finish Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
Daniel Myers Speed Metal Racing Expert Men 19-35     0:16:59     0:16:38     100     100 1
Tyler Horton Team Finger Expert Men 19-35             Team Finger Expert Men 19-35   0:22:40 100 100 1
Mike Hurst   Expert Men 19-35     0:18:08     0:17:35   17:51 98     98 3
Paul LaCava Giant Bicycles Expert Men 19-35                   0:23:17 98 98 3
Matthew Patterson Dirt Corps Expert Men 19-35     0:18:27     0:18:38   17:53 96     96 5
Javan Ruark   Expert Men 19-35                   0:24:20 96 96 5
Tristyn Duerr Dirt Corps Expert Men 19-35     0:19:00     0:18:57     94     94 7
Nate Anderson   Expert Men 19-35                   0:25:33 94 94 7
Brandon Lockwood AVA/Counterbalance Bicycles Expert Men 19-35                   0:25:55 92 92 9
Javier Maya   Expert Men 19-35                   0:26:55 90 90 10
Jared Vigil   Expert Men 19-35                   0:28:25 88 88 11
Jamey Paulker GL6 Racing Expert Men 19-35                   0:30:48 86 86 12
Brant Ness Nastro Expert Men 19-35                   DNF 1 1 13
Expert Men 36+
Name Team Category Starting Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
Glenn Graham GL6 Racing Expert Men 36+     0:16:58     0:16:40     100 0:23:04 98 198 1
Michael Adamson SixSixOne/Royal/Sunline/e.13 Expert Men 36+     0:17:22     0:17:36   18:00 96 0:23:59 94 190 2
Jeff Haymes GL6 Racing Expert Men 36+     0:18:27     0:18:00     92 0:25:00 88 180 3
Jarred Larsen   Expert Men 36+   0:18:09     0:18:00     92 0:24:54 86 178 4
Eirik Schulz huckitphucker Expert Men 36+                   0:22:29 100 100 5
Neal Clay GL6 Racing Expert Men 36+     0:17:22     0:17:01     98     98 6
Michael Keep   Expert Men 36+                   0:23:28 96 96 7
Bari Stockton Disco Velo/Transition Bikes Expert Men 36+                   0:24:10 92 92 8
Todd Davison FOCF Expert Men 36+                   0:24:46 90 90 9
Mike Brazel   Expert Men 36+     0:18:27     DNS     88     88 10
Mike Norquist GL6 Racing Expert Men 36+     0:18:37     DNS     86     86 11
Kurt Harsh   Expert Men 36+     0:19:13     0:19:07     84     84 12
Shawn Sinskie ODS Expert Men 36+                   0:25:05 84 84 12
Dan Saimo Dirt Corps Expert Men 36+     0:19:57     0:20:15     82     82 14
Greg Satterfield   Expert Men 36+                   0:25:51 82 82 14
Trevor Pullman   Expert Men 36+     0:21:01     DNS     80     80 16
Mark Brent Bones over Metal Expert Men 36+                   0:29:25 80 80 16
18:00
Expert Women
18:02
Name Team Category Starting Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
Kat Sweet Trips for Kids Expert Women     0:20:15     0:20:49     98     98 1
Caryn Cantu   Expert Women     0:22:14     0:22:15     96     96 2
Sport Men 19-35
18:09
Name Team Category Starting Time Finish Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
Chuck Burton Sock Guy Sport Men 19-35     0:17:59     DNS     74 0:25:43 76 150 1
Andrew Knott Black Diamond Bikes Sport Men 19-35     0:20:39     0:19:24   19:09 66 0:27:19 66 132 2
Palu Kingston The Bike Stand Sport Men 19-35     0:21:03     0:20:30     60 0:29:28 54 114 3
Damon Flemming Speed Metal Racing Sport Men 19-35     0:21:53     0:20:50     56 0:30:11 52 108 4
Lee Mutoli   Sport Men 19-35     0:17:56     0:16:37   18:12 80     80 5
RD Watters bellingham Sport Men 19-35                   0:24:20 80 80 5
Mike Profitt   Sport Men 19-35     0:17:34     0:17:26   18:27 78     78 7
Brian Benson   Sport Men 19-35                   0:24:41 78 78 7
Eric Brown High Life Crew Sport Men 19-35     0:18:04     0:17:51   18:37 76     76 9
Tyler Campbell ODS Sport Men 19-35                   0:25:46 74 74 10
Brian Montgomery Discount Racing Sport Men 19-35     0:18:02     0:18:03   18:57 72     72 11
Mike Folden FOCF Sport Men 19-35                   0:26:10 72 72 11
Graham Barry Dirt Corps Sport Men 19-35     0:22:46     0:18:09   19:06 70     70 13
Chris Elsmore Team Finger Sport Men 19-35                   0:26:21 70 70 13
Justin Vander Pol   Sport Men 19-35     0:18:38     0:18:12   19:07 68     68 15
Sean Halberg ODS Sport Men 19-35                   0:26:35 68 68 15
Jason Burpee Black Diamond Bikes Sport Men 19-35     0:20:39     0:19:40   19:46 64     64 17
Rick Massey   Sport Men 19-35                   0:28:09 64 64 17
Brian McGovern FOCF Sport Men 19-35     0:19:46     DNS   19:51 62     62 19
Micheal Wilson   Sport Men 19-35                   0:28:12 62 62 19
Noah Roberts FOCF Sport Men 19-35                   0:28:34 60 60 21
Ryan Staudacher   Sport Men 19-35     0:22:29     0:20:42   19:51 58     58 22
Corbin McPherson   Sport Men 19-35                   0:29:01 58 58 22
Stephen Fulbright   Sport Men 19-35                   0:29:20 56 56 24
Jake Early Black Diamond Bikes Sport Men 19-35     0:23:27     0:23:37   19:56 54     54 25
Johnny Chen Speed Metal Racing Sport Men 19-35     0:23:52     DNS     52     52 26
Mike Leonard   Sport Men 19-35     0:30:33     DNS   19:57 50     50 27
20:14
Sport Men 36+ 20:50
23:52
Name Team Category Starting Time Finish Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
Pete Jelinek   Sport Men 36+     0:17:45     DNS     78 0:24:33 78 156 1
Gregory Wall TRC Sport Men 36+     0:17:39     0:17:57     80 0:25:23 76 156 2
John Mueller   Sport Men 36+     0:19:08     0:19:12     68 0:26:17 72 140 3
Eric Yotz 8th street possey Sport Men 36+                   0:24:10 80 80 4
Kevin Philbin High Life Crew Sport Men 36+     0:18:42     0:18:06     76     76 5
Greg Satterfield BBTC Sport Men 36+     0:19:00     0:18:45     74     74 6
Matthieu Denuelle GL6 Racing Sport Men 36+                   0:25:33 74 74 6
Barry Fenton High Life Crew Sport Men 36+     0:19:43     0:18:50   18:50 72     72 8
Peter Fisher Black Diamond Bikes Sport Men 36+     0:18:51     0:19:00     70     70 9
John Kramer FOFC Sport Men 36+                   0:26:16 70 70 9
Tad Stein THS Racing Sport Men 36+                   0:28:16 68 68 11
Andre Ciabattari Dirt Corps Sport Men 36+     0:21:26     0:19:47   18:06 66     66 12
Andy Creamer   Sport Men 36+     0:20:35     0:20:15   19:47 64     64 13
Sport Women  20:15
17:39
Name Team Category Starting Time Finish Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
Kathy Alexion Luna Sport Women                    0:29:51 80 80 1
Jennifer Tell Dirt Corps Sport Women      0:23:19     0:27:49   17:45 80     80 1
Susan Clementson Team LUNA Chix Sport Women                    0:29:56 78 78 3
Courtney Nash   Sport Women      0:23:19     0:24:48   18:45 78     78 3
Jennifer Blackburn   Sport Women      0:39:21     DNS     76     76 5
Kathy Malvern Team LunaChix Sport Women                    0:30:32 76 76 5
18:51
Beginner Men
Name Team Category Starting Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
Ben Lewis FOCF Beginner Men     0:20:42     0:20:44     58 0:27:40 60 118 1
John Curtin   Beginner Men     0:25:40     0:25:52     48 0:31:00 58 106 2
Chris Johnson FOCF Beginner Men     0:23:10     0:24:34     52 0:31:20 52 104 3
Gordon Carlisle FOCF Beginner Men     0:22:27     0:23:02     54 0:34:40 50 104 4
James Wege   Beginner Men   Finish Time 0:21:26     0:20:11     60     60 5
Edward Vergara FOCF Beginner Men                   0:28:19 60 60 5
Donald DeSantis   Beginner Men                   0:28:41 58 58 7
Jim McCracken Dirt Corps Beginner Men     0:22:18     DNS     56     56 8
Anthony Tutor   Beginner Men                   0:28:47 56 56 8
Greg Fisher   Beginner Men                   0:29:11 54 54 9
Jeff Peterson Dirt Corps Beginner Men     0:24:11     DNS     50     50 10
Doug Thomas   Beginner Men               20:42   DNF 1 1 11
Beginner Women  ######
######
Name Team Category Starting Time Finish Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
Rachel DeLateur GL6 Racing Beginner Women     0:25:02     DNS     56 0:29:16 60 116 1
Amy McGlothern Speed Metal Racing Beginner Women      0:20:12     0:21:51   20:11 60     60 2
Erin Roe FOCF Beginner Women                    0:31:49 60 60 2
Renee Pederson   Beginner Women      0:29:43     0:23:08     58     58 4
Janine Satterfield   Beginner Women                    0:29:31 58 58 4
Erica Keller FOCF Beginner Women                    0:34:30 58 58 6
Letha Thomas   Beginner Women                    0:35:58 56 56 7
Jessica Miller   Beginner Women     0:28:32     DNS   ###### 54     54 8
Shae Jackson   Beginner Women      0:29:41     DNS   20:12 52     52 9
23:08
Prime Time 47+
Name Team Category Starting Time Finish Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
Roger Holman FOCF Prime Time 47+                   0:29:31 100 100 1
Dale Van Kirk   Prime Time 47+                   0:30:26 98 98 2
Clydesdale 200lbs ######
######
Name Team Category Starting Time Finish Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
William Bean   Clydesdale 200lbs     0:19:36     0:19:44     100     100 1
Steven Gonzales My wife Clydesdale 200lbs     0:21:39     DNS     98     98 2
AJ McConville   Clydesdale 200lbs     0:24:45     DNS     96     96 3
Mark Gardner Four Seasons Racing Clydesdale 200lbs     0:24:55     DNS     94     94 4
Scott Smith Team Four Seasons Clydesdale 200lbs     0:26:24   DNF DNS   ###### 92     92 5
######
Single Speed 19:36
21:29
Name Team Category Starting Time Finish Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
Jared Vigil   Single Speed     0:20:34     DNS     100     100 1
Junior Boys
Name Team Category Starting Time Finish Time SD1 Run 1 Result Starting Time 2 Finish Time 2 SD1 Run 2 Result Points Best Time SD1 Points SD2 Result SD2 Points Total Points Rank
Ben Whitaker McMurray Middle School Junior Boys 14 Under     0:24:14     0:23:07   22:32 94 0:26:56 100 194 1
Ari Edgecombe   Junior Boys 15+     0:22:53     0:22:32   23:07 96 0:28:36 94 190 2
Nikolai Jelinek   Junior Boys 14 Under     0:31:05     DNS     92 0:34:57 96 188 3
Chase Schmidt Dirt Corps Junior Boys 15+     0:19:02     0:19:19     100     100 4
Nate Brennand FOCF Junior Boys 15+                   0:26:43 100 100 4
Nick Weinstein   Junior Boys 15+     0:21:41     0:21:40     98     98 6
Derek DeYoung   Junior Boys 14 Under               ######   0:27:48 98 98 6
Mitch Davis Rad Racing NW Junior Boys 15+                   0:28:56 98 98 7
Benjamin Jelinek   Junior Boys 14 Under               19:02   0:35:32 94 94 8
Greg Elgin   Junior Boys 15+                   0:31:14 92 92 9
Sam Saimo Dirt Corps Junior Boys 14 Under     0:33:42     DNS   ###### 90     90 10
Andrew Lewis   Junior Boys 15+                   0:32:45 90 90 10
Kyle Curtin   Junior Boys 15+                   0:54:47 88 88 12